en_US
en
off
Mobile View
Desktop View

SİİRTLİYİZ.COM     

7640
AnasayfaNIGHT TOURS

SİİRT'İN GÜZELLİKLERİ

 

|siirtliyiz.com

NIGHT TOURS

NIGHT TOURS

NIGHT TOURS


Siirt'in eşsiz manzarası bilmek isterseniz  söyleyeyelim sesiz siirt'in tillo ilçesine bağlı botan çayından bi görünümdür.  Siirt'in eşsiz manzarası tillo kalesi diyede geçiyordur. 

Tillo kalesi botana bakan bi kaledir. ibrahim fakirulahın ışık hadisesiylede bilinen bir eserdir.  ibrahim fakirulah ışık hadisesi bu kalede olduğunu söylerlemişlerdir. İsmail fakirulah hazretleri tillonun bir ışık hadiseszi ve bir çok alimliğiyle meşur bir zatır.

Siirtr fıstığı çok lezetlidir. Sirt fıstığı antep fıstığından özel bir yeri vardır ve antep fıstığına göre çok iridir ve lezetlidir. Siirt fıstığı gerçekten tadılacak lezetlerden biridir. Buyüzden siirte gidildiğinde mutlaka tadılacak bir yemiş lezetir.

Siirt eskiden çok büyük ve birçok ilçesi vardı. Batman ve  şırnak il olduktan sonra siirten ayrıldılar ve bir kaçtane ilçeside batmana bağlandı geriyese son 6 ilçesi kaldı bunlarda gördüğünüz gibi resimde beli oluyor. 

Siirt botan çayı çok eşsiz güzeliğe sahiptir. Botan çayı çok hırçın ve çok güzeldir. Botan çayı  içinde eşsiz güzelikte ve büyük balıklar yetiştirmektedir Botan çayı tillo da bulunmaktadır ve çok özverili bir geçmişi vardır.

Siirt büryanı çok lezetlidir. Siirt büryanın çok özeldir ve bi o kadar da lezetlidşr. Siirt büryanı mevsimlik kuzuların eti yapılmaktadır. Siirt büryanı bitli büryanından leztlidir. Siirt büryanı siirtin ait önemli bir lezetir. Siirtin her lokantasında hemen hemen bulunur.

Perde pilavı siirte övgü bir yemektir. Perde pilavı görünüşü güzel olduğu kadarda tadıda çok lezetlidir. Perde pilavı öğrenmek için bir siirtlinin olması gerekmez burdanda öğrenilebilr.